W upalne, letnie dni klimatyzacja staje się naszym domowym sprzymierzeńcem. Choć urządzenie to zrewolucjonizowało nasz komfort w domu czy w pracy, to wciąż istnieje wiele nieprawdziwych przekonań na temat domowej klimatyzacji. Jedni uważają, że klimatyzacja szkodzi nie tylko naszemu zdrowiu, ale ma również niekorzystny wpływ na nasze rachunki za prąd. W dzisiejszym artykule postaramy się obalić 4 najpopularniejsze mity udowadniając, że klimatyzacja to najlepszy przyjaciel człowieka (zaraz po naszych ukochanych czworonogach). Zachęcamy do lektury!

1. Klimatyzacja wykazuje szkodliwy wpływ na nasze zdrowie

Najczęściej winą za przeziębienia obarcza się klimatyzator. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że klimatyzacja sama w sobie nie zwiększa ryzyko przeziębienia czy grypy pod warunkiem, że różnica temperatur panującej wewnątrz budynku a na zewnątrz nie będzie wynosiła więcej niż 8 °C. 

Klimatyzacja wykazuje pozytywny wpływ na zdrowie alergików. Jeżeli klimatyzacja jest regularnie poddawana procesowi czyszczenia i odgrzybiania, to oprócz funkcji chłodzenia powietrza jednostka również je filtruje z pyłków, kurzu i innych chorobotwórczych drobnoustrojów, takich jak grzyby czy bakterie. Dzięki funkcji oczyszczania powietrza klimatyzacja idealnie sprawdzi się w domach, gdzie mieszkają alergicy, astmatycy, a nawet małe dzieci.

2. Klimatyzację można używać tylko latem

Większość dostępnych na rynku urządzeń klimatyzacyjnych oprócz funkcji schładzania jest również wyposażona w funkcję ogrzewania powietrza, co czyni je urządzeniami całorocznymi.

3. Klimatyzacja generuje wysokie rachunki za ogrzewanie

Koszty ogrzewania domu czy mieszkania za pomocą klimatyzacji są o wiele niższe niż w przypadku tradycyjnych metod, jak np. ogrzewanie elektryczne czy gazowe. Wystarczy jedynie dobrze dobrać klimatyzator do wielkości domu i naszych potrzeb. W salonie klimatyzacji Chłodnik możesz liczyć na fachową pomoc w zakresie doboru mocy oraz wydajności klimatyzatora. 

4. Montaż i serwis klimatyzacji najlepiej wykonać samodzielnie

Chociaż montaż klimatyzacji nie jest skomplikowanym zadaniem, to lepiej jest pozostawić to zadanie doświadczonym monterom, którzy dysponują odpowiednimi narzędziami oraz wiedzą na temat warunków, jakie należy spełnić podczas montażu jednostki. W przypadku nieprawidłowego przeprowadzenia powyższych procesów możemy utracić gwarancję producenta, a to z kolei może nas słono kosztować w przypadku wystąpienia awarii urządzenia.