Z zakupu klimatyzacji korzysta coraz więcej, a jest to podyktowane rosnącymi z roku na rok temperaturami. Co więcej, nowe plany rządowe przewidują zapewnienie klimatyzacji także dla pracowników biurowych, a więc trend ten będzie wzrastał. Czy jednak jako osoba prywatna na własne potrzeby domowe można otrzymać jakiś zwrot za zakup klimatyzacji?

Jaka klimatyzacja z dofinansowaniem?

Należy wiedzieć przed zakupem klimatyzatora, że nie każdy model spełnia wymogi dopłat. Wiele programów z dofinansowaniem do klimatyzacji przewiduje, że urządzenie chłodzące nie może być jednofunkcyjne. Co to oznacza?

Dopłata będzie dostępna dla urządzeń z funkcją grzania, a więc rewersyjnie działających pomp ciepła powietrze-powietrze.

Jakie programy z dofinansowaniem?

Polacy mogą ubiegać się o dopłaty w ramach trzech programów:

  • Mój Prąd – obejmuje pompy ciepła, a dopłata do urządzeń wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych. Warunkiem jest jednak wyposażenie w fotowoltaikę i jej montażem. 
  • Czyste powietrze – zapewnia dofinansowanie na zakup i montaż systemu klimatyzacji w domach jednorodzinnych. Wysokość dofinansowania zależna jest od dochodów kupującego i może wynieść aż 100%.
  • Moje Ciepło – na zakup i montaż pompy ciepła, a więc klimatyzacji z funkcją grzania w domach jednorodzinnych. Koszty pokrywane są nawet w 30% lub dla osób z Kartą Dużej Rodziny – do 45%.