Klimatyzatory typu split składają się z dwóch jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej. Aby klimatyzator działał bez zakłóceń, należy przemyśleć miejsce instalacji agregatu zewnętrznego. Niewskazane jest, aby umieszczać jednostkę w głębokich wnękach, czy ciasnych przestrzeniach, które mogą zakłócić swobodną wymianę powietrza. Gdzie więc najlepiej zamontować zewnętrzną jednostkę klimatyzatora, by nie wpłynąć negatywnie na jego wydajność? Podpowiadamy!

Co należy uwzględnić, wybierając miejsce dla jednostki?

Agregat zewnętrzny powinien być umieszczony przede wszystkim z daleka od miejsc, w których może dojść do utrudnionego przepływu powietrza. Unikamy miejsc, w których emitowane jest ciepło, opary bądź pyły. Strych, piwnica czy poddasze również nie będą dobrym wyborem, ponieważ w krótkim czasie dochodzi tam do gwałtownych różnic temperatur, które zakłócają cyrkulację powietrza. 

Pamiętajmy także, że bez względu na to, jaki model klimatyzacji wybierzemy, to będzie ona wytwarzała hałas, który może stać się uciążliwy, dlatego unikajmy montażu jednostki zbyt blisko okien czy drzwi wejściowych.

Montaż agregatu na balkonie

Możemy zamontować jednostkę zewnętrzną na balkonie lub tarasie pod warunkiem dostatecznego dostępu urządzenia do stałej cyrkulacji powietrza. Należy zachować odpowiednią odległość między agregatem a ścianą, a także nie zasłaniać jednostki. Jest to kluczowy warunek do efektywnego działania.

Montaż jednostki na elewacji budynku

Jednostka zazwyczaj jest mocowana na konstrukcji podporowej typu L bezpośrednio na elewacji budynku. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odległości między jednostką a ścianą budynku, która znacznie ułatwi przeprowadzenie prac serwisowych. 

Montaż jednostki zewnętrznej na dachu

Jednostkę zewnętrzną można również zamontować na dachu, niezależnie od jego typu –  czy jest płaski, czy skośny. 

Przed przystąpieniem do montażu należy upewnić się, czy nie potrzebujemy zgody ze strony zarządu wspólnoty mieszkaniowej.

Szukasz profesjonalnego montażu klimatyzacji? Napisz do nas! Specjaliści z zespołu Chłodnik pomogą Ci w wyborze odpowiedniego urządzenia, a także przeprowadzą fachowy montaż, dzięki czemu twoja klimatyzacja będzie działać bez zarzutu. Natomiast za sporządzenie wyceny nic nie płacisz. Zapraszamy do naszego salonu klimatyzacji w Bydgoszczy.