Zarówno pompy ciepła, jak i instalacja fotowoltaiczna to opłacalne rozwiązania przyjazne dla środowiska. Pompa ciepła wykorzystuje powietrzę, wodę lub grunt do ogrzewania budynku oraz wody użytkowej, jednak nie będzie działać bez prądu. Z kolei fotowoltaika pozyskuje energię elektryczną ze słońca. Może zatem zasilać pompy ciepła oraz inne urządzenia. Czy inwestycja w takie połączenie jest opłacalna i z czasem się zwróci? Przekonajmy się!
Zależności między fotowoltaiką a pompą ciepła
Fotowoltaika produkuje energię latem, natomiast pompa ciepła potrzebuje jej dopiero zimą. Warto jednak podkreślić, że w okresie zimowym panele fotowoltaiczne pracują również podczas niskich temperatur i zachmurzenia.
Nadwyżki energii są także przesyłane przez elektrownię solarną do sieci energetycznej, dlatego możemy je wykorzystać w czasie jesieni i zimy. Pamiętajmy, że od momentu przesłania energii mamy tylko rok na jej odbiór. Jest to tzw. system bilansowania energii.
Programy, które sfinansują zakup pompy ciepła i fotowoltaiki
Do działania pompa ciepła potrzebuje zasilania prądem, dlatego opłacalność inwestycji będzie zależała od tego, skąd ten prąd pozyskamy. Pompy ciepła oraz instalacje fotowoltaiczne podlegają różnym programom, dzięki którym możemy otrzymać dofinansowanie na zakup i montaż tych źródeł ogrzewania (zwłaszcza na etapie budowy domu, ale nie tylko).
Zadbaj o środowisko i swój portfel
Inwestycja w taki zestaw znacznie obniży koszty związane z ogrzewaniem i pozyskiwaniem energii elektrycznej. Mamy również możliwość szacunkowego wyliczenia czasu, kiedy dojdzie do zwrotu zainwestowanych środków (w przeciwieństwie do paliw stałych takich jak węgiel, gaz, których ceny stale się zmieniają).
Aby jednak poniesione koszty nie poszły na marne, należy wybrać sprzęt najlepszej jakości, a jego montaż powierzyć wykwalifikowanym specjalistom z firmy Chłodnik w Bydgoszczy.