Przed nami coraz chłodniejsze dni i noce, dlatego już wkrótce rozpocznie się okres grzewczy. Te osoby, które stoją przed wyborem metody ogrzewania w swoim domu mają do wyboru wiele rozwiązań. Jednym z najpopularniejszych z nich jest pompa ciepła. Montaż pompy ciepła jest korzystny nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla naszego portfela. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj korzyści związane z inwestycją w pompę ciepła.

Czym są pompy ciepła?

Pompa ciepła to urządzenia grzewcze, które opierają swoje działanie na korzystaniu z odnawialnych źródeł energii znajdujących się w wodzie, powietrzu lub w ziemi (w zależności od wybranego modelu pompy ciepła). Naturalne zasoby energii pobierane przez pompę służą do ogrzewania budynku oraz wody użytkowej. 

Pompy ciepła nie bez powodu są więc uważane za jedno z ekologicznych rozwiązań. Zużywają one znacznie mniej energii elektrycznej w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania elektrycznego, zmniejszając tym samym emisję gazów cieplarnianych.

Rodzaje pomp ciepła 

Wodne pompy ciepła potrzebują stałego dostępu do wody. Może to być zbiornik wodny bądź studnia głębinowa. Należy jednak wziąć pod uwagę, że wydajność pompy będzie zależeć od jakości, a także głębokości wody. Najkorzystniej jest postawić na ten rodzaj pompy ciepła wtedy, gdy w pobliżu naszego domu znajduje się staw czy jezioro. Wystarczy wtedy wykonać przyłącze wodne bez konieczności tworzenia dodatkowych studni. 

Energię pozyskaną z wodnej pompy ciepła najczęściej wykorzystuje się do:

  • ogrzewania podłogowego,
  • ogrzewania powietrznego,
  • grzejników konwekcyjnych.

Gruntowe pompy ciepła działają dzięki wykorzystaniu ciepła znajdującego się w ziemi. Montaż pompy polega na zastosowaniu poziomego kolektora i wykonaniu odwiertu w gruncie. Dzięki temu, że na niższych warstwach ziemi panuje wyższa temperatura niż na powierzchni, to ciepło efektywnie dociera do obiegu grzewczego czy do zbiornika z wodą niezależnie od pory roku i panujących warunków atmosferycznych. 

Powietrzne pompy ciepła to ostatnimi czasy najchętniej wybierany rodzaj pompy ciepła. Do ogrzania domu oraz wody użytkowej wykorzystuje powietrze pobierane z zewnątrz domu. W przeciwieństwie do poprzednich dwóch modeli nie generuje ona dodatkowych kosztów, ponieważ nie ma potrzeby budowy dodatkowych instalacji czy robienia wykopów w gruncie. Powietrzna pompa ciepła składa się z kilku obiegów, które umożliwiają pobranie powietrza z zewnątrz, a następnie przekazują energię cieplną do obiegu grzewczego w budynku. Ciepło jest rozprowadzane po wszystkich pomieszczeniach.